شما اینجا هستید:
 
 

ساختمان پوست

 

001

 

 

پوست اولین سد دفاعی بدن در برابر هجوم عوامل مضر خارجی می‏باشد که نه تنها در مقابل محیط خارج از بدن محافظت می‏کند، بلکه عملکرد مهم دیگر آن جلوگیری از هدر رفتن آب بدن است. در واقع پوست روکشی است که بدن را در مقابل عوامل زیر محافظت می‏کند:

آسیب های مکانیکی

سموم شیمیایی

اشعه ماوراء بنفش خورشید

عوامل عفونت زا مانند باکتری‏ها و قارچ‏ها

پوست از سه لايه مختلف تشكيل شده است كه شامل بخش های زیر می باشد :

1-      اپيدرم

2-      درم

3-      هيپودرم

اپیدرم: خارجي ترين لايه هاي پوست  مقدار زيادي پروتئين به نام كراتين در خود دارند، لايه كراتينه سلول هاي مرده و مسطح هستند و مانند سلول هاي شيرواني كاملاً فشرده روي هم قرار ميگيرند. به تدریج سلول های جدید تر به سطح پوست رانده میشوند و به لایه کراتینی پوست میرسند، سپس خارجی ترین سلولها لایه کراتینی پوست فرو میریزند.

 درم: لايه زير اپيدرم كه از آن ضخيم تر است. درم از رشته هاي كلاژن و الاستين تشكيل شده و حاوي رگهاي خوني، اعصاب، اعضاي حسي، غده هاي سباسه و عرق و ريشه مو است.

هيپودرم: (لایه زیر پوست) اين لايه كه زير درم قرار گرفته، از سلول هاي چربي تشكل شده است.

ضخامت پوست بين يك تا چهار ميليمتر است كه اين لايه هاي در نواحي مختلف بدن متفاوت است . اپيدرم معمولا نازك است، به خصوص در پلك چشم كه ضخامت آن به يك دهم ميليمتر ميرسد اما اپيدرم كف دست و پا ضخيم و حدود يك ميليمتر است.

ضخامت درم حدود بيست برابر اپيدرم است؛ اين ضخامت در ناحيه پشت كه به سه تا چهار ميليمتر ميرسد. مثلا در ران و ناحيه شكم ضخيم‏تر و در صورت نازكتر است.

پائين ترين لايه اپيدرم، لايه بازال يا پايه‏اي است. سلول هاي اين لايه، پايه يا كف اپيدرم را تشكيل ميدهند. در لايه بازال سلول هاي جديد از تقسيم سلولي ايجاد ميشوند. سلولهاي جوان تر سلول هاي اين لايه را به سمت بالا ميرانند تا جايي كه از سطح پوست جدا شوند و بريزند.

اين روند به طور مداوم ادامه دارد  از زماني كه سلولي جديد در لايه پايه اي بوجود ميايد تا وقتي كه از سطح پوست بريزد، تقريبا بيست و هشت روز طول ميكشد. اين بدان معني است كه بيشتر سلول هاي پوست ظرف مدت بيست و هشت روز جايگزين ميشود. 

 
 
 
 

خبرنامه

نام:

ایمیل: