شما اینجا هستید:
 
 

انواع مختلف پوست

پوست افتاده


007

(َATROPHY) يا پوست افتاده  

به پوست هایی که روند سلول سازی در آنها کند تر انجام میپذیرد و لایه اپیدرمیس با گذشت زمان نازک تر میگردد و نمیتواند رطوبت را درخود نگه دارد پوست افتاده گفته میشود که در این حالت پوست حالت ارتجاعی خود را از دست میدهد و کم کم چروکها نمایان میشود.

 


پوست دارای لک

006


(IMPURE) يا پوست داراي لك

ترشح بييش ازحد ملانين از سلولهايMelanocytes  در لايه Basal، كه مانند يك كلاهك بر روي سلولهاي پوست قرار دارند كه باعث بوجود آمدن لك مي‏شود. دليل اصلي ايجاد اين لك ها كهMelasma  ناميده ميشود ترشح بيش از اندازه هورمون زنانه "استروژن" است. در زمان حاملگي به علت ترشح بيش از اندازه اين هورمون ما با لكهاي بيشتري در پوست مواجه ميشويم. بعد از زمان حاملگي اين لكها برطرف ميشوند ولي بسته به نوع پوست و حساس بودن آن گاهي اين لكها بروي پوست باقي مي‏ماند. از بين بردن لكهاي ماندگار جزو دشوار ترين كارهايي است كه متخصصان در كابين با آن مواجه هستند.

 

sensitive_skin

ساختمان پوست

 

001

 

 

پوست اولین سد دفاعی بدن در برابر هجوم عوامل مضر خارجی می‏باشد که نه تنها در مقابل محیط خارج از بدن محافظت می‏کند، بلکه عملکرد مهم دیگر آن جلوگیری از هدر رفتن آب بدن است. در واقع پوست روکشی است که بدن را در مقابل عوامل زیر محافظت می‏کند:

آسیب های مکانیکی

سموم شیمیایی

اشعه ماوراء بنفش خورشید

عوامل عفونت زا مانند باکتری‏ها و قارچ‏ها

پوست از سه لايه مختلف تشكيل شده است كه شامل بخش های زیر می باشد :

1-      اپيدرم

2-      درم

3-      هيپودرم

اپیدرم: خارجي ترين لايه هاي پوست  مقدار زيادي پروتئين به نام كراتين در خود دارند، لايه كراتينه سلول هاي مرده و مسطح هستند و مانند سلول هاي شيرواني كاملاً فشرده روي هم قرار ميگيرند. به تدریج سلول های جدید تر به سطح پوست رانده میشوند و به لایه کراتینی پوست میرسند، سپس خارجی ترین سلولها لایه کراتینی پوست فرو میریزند.

 درم: لايه زير اپيدرم كه از آن ضخيم تر است. درم از رشته هاي كلاژن و الاستين تشكيل شده و حاوي رگهاي خوني، اعصاب، اعضاي حسي، غده هاي سباسه و عرق و ريشه مو است.

هيپودرم: (لایه زیر پوست) اين لايه كه زير درم قرار گرفته، از سلول هاي چربي تشكل شده است.

ضخامت پوست بين يك تا چهار ميليمتر است كه اين لايه هاي در نواحي مختلف بدن متفاوت است . اپيدرم معمولا نازك است، به خصوص در پلك چشم كه ضخامت آن به يك دهم ميليمتر ميرسد اما اپيدرم كف دست و پا ضخيم و حدود يك ميليمتر است.

ضخامت درم حدود بيست برابر اپيدرم است؛ اين ضخامت در ناحيه پشت كه به سه تا چهار ميليمتر ميرسد. مثلا در ران و ناحيه شكم ضخيم‏تر و در صورت نازكتر است.

پائين ترين لايه اپيدرم، لايه بازال يا پايه‏اي است. سلول هاي اين لايه، پايه يا كف اپيدرم را تشكيل ميدهند. در لايه بازال سلول هاي جديد از تقسيم سلولي ايجاد ميشوند. سلولهاي جوان تر سلول هاي اين لايه را به سمت بالا ميرانند تا جايي كه از سطح پوست جدا شوند و بريزند.

اين روند به طور مداوم ادامه دارد  از زماني كه سلولي جديد در لايه پايه اي بوجود ميايد تا وقتي كه از سطح پوست بريزد، تقريبا بيست و هشت روز طول ميكشد. اين بدان معني است كه بيشتر سلول هاي پوست ظرف مدت بيست و هشت روز جايگزين ميشود. 

پوست مختلطpost_Mokhtalet

 (COMBINATION) پوست مختلط

این نوع پوست در بعضی نقاط (قسمت پروانه‏اي شكل) احساس چربی و و در نقاط دیگر صورت احساس خشکی میکند در واقع پوست مختلط پیش در آمدی برای پوست های چرب میباشد. افرادي كه داراي اين نوع پوست يا پوست هاي چرب هستند به اشتباه بر اين باورند كه به علت چربي روي پوست از هيچ نوع كرمي نبايد استفاده كنند در صورتي كه اين پوست احتياج به كرمهاي مرطوب كننده دارد.

 

beautiful_skin

پوست آسیب دیده

asib_dide

 

 (Stress) پوست آسيب ديده

پوست به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور آفتاب به صورت طبیعی (sunbathe) یا مصنوعی (solarium) خشک شده رطوبت خود را به شدت از دست میدهد و دارای نشانه ای زودرس پیری میشود. ادامه قرار گرفتن در این وضعیت باعث چرمی شدن پوست میشود. این امر باعث میشود پوست قدرت جذب خود را از دست داده و از حالت تعادل خارج شود.

 

sun

پوست چرب


 

charb

 (OILY) پوست چرب

این گروه پوستی به علت فعالیت بیش از اندازه غدد چربی که دقیقا به فولیکول (Follicle) مو چسبیده اند و درقسمت میانی پوست جای دارند، با ترشح بيش از حد چربي که میتواند به دلیل وراثت (مهم ترین عامل در چربی پوست)، بعضی عادات بد غذایی، تغییرات هورمونی و  در بعضي مناطق بستگی به شرایط آب و هوا داشته باشد. چربي پوست بيشتر در قسمت پروانه‏اي صورت (قسمت پيشاني، بيني، گونه و چانه‏ها) قابل مشاهده است.

در اوايل دوران بلوغ بدن شروع به ساختن هورمون آندروژن (هورمون مردانه) مي‏كند كه باعث بزرگ شدن و فعال شدن غدد چربي ميگردد. در قسمت مياني پوست اين غدد بزرگتر شده، به يكديگر مي‏پيوندند و در لايه هاي بالا همين پيوند غدد را ما به صورت آكنه (Acne) روي پوست مي‏بينيم. البته چيزي كه ما در ظاهر بر روي پوست مي‏بينيم بسيار متفاوت تر از اتفاقي است كه در زير پوست افتاده.

oilyskin


پوست حساس

Skin_Visual


  (Sensitive) پوست حساس

این نوع پوست بیشتر در کشور های اروپایی که اکثرا سفید پوست هستند یافت میشود. عموما ظاهری قرمز رنگ و ملتهب دارند. اين نوع پوست درجه بندي هاي مختلفي دارد كه در حالت بسيار حساس حتي جاي انگشتان نيز در اثر لمس كردن پوست بر روي آن باقي ميماند. براي اين نوع پوست بهتر است از ماسك هاي خنك كننده و آرامش بخش استفاده كرد. اغلب اين نوع پوست ظاهري با مويرگ هاي پاره شده دارند كه علت آن لمس زياد پوست است.

 

7747-1_n

 

پوست خشک

001

 

(DRY) پوست خشك

پوستی خشک پوستی با قطر بسیار کم(نازک) که به دلیل کاهش ترشح سیبوم (ماده چرب نگه دارنده پوست)، پوشش هیدرو لیپید در آن ضعیف شده و رطوبت را در خود نگه نمیدارد.

 

dry

پوست معمولی

 

004 


(NORMAL) پوست نرمال

این گروه پوستی در واقع بهترین نوع پوست ميباشد، از نظر چربی نیز دارای ظاهری متعادل و رنگ پوست نيز طبیعی( صورتی کم رنگ) است، دارای منافذ ریز و اغلب گلگون ميباشد.

 

normal

 
 
 
 

خبرنامه

نام:

ایمیل: